Через місяць мені виповнюється 60 років, хочу оформити пенсію, але, як з’ясувалося, до необхідних 30 років страхового стажу не вистачає якихось 6 місяців. У Пенсійному фонді України сказали, що майже усі місяці роботи в 2008 році зараховані до мого
Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Обчислення страхового стажу здійснюється на підставі відомостей персоніфікованого обліку, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до 1 січня 2004 – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, яке діяло до набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“.
Таким чином, з 1 січня 2004 тривалість страхового стажу напряму пов’язана зі сплатою страхових внесків та їх розміром.
Якщо сума сплачених за певний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, тобто сплачений внесок менше суми, обчисленої виходячи з мінімальної заробітної плати, такий місяць зараховується до страхового стажу як неповний – пропорційно сплаченим внескам .
Законодавством передбачено можливість зарахувати такі місяці до страхового стажу як повні за певних умов.
Для того, щоб неповні місяці були зараховані до страхового стажу як повні, людина має право самостійно доплатити до суми мінімального страхового внеску у кожному з неповних місяців.
Доплата здійснюється виключно за місяці, в яких є нарахування зарплати та сплата страхових внесків.
Доплатити до мінімального страхового внеску за окремі місяці роботи з 1 січня 2004 року може будь-яка особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та має неповні місяці страхового стажу.
Визначити, за які місяці можна здійснити доплату, можна за даними системи персонiфiкованого облiку внесків.
Порядок проведення такої доплати визначено роздiлом 15 Інструкції про порядок обчислення i сплати страхувальниками та застрахованими особами внескiв на загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування до Пенсiйного фонду України, затвердженої постановою правлiння Пенсiйного фонду України вiд 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.
Згідно Інструкції 21-1 доплата до мінімального страхового внеску за неповний місяць роботи здійснюється застрахованою особою за її бажанням на підставі даних персоніфікованого обліку, зокрема виписки з облікової картки за формою ОК-5.
Тож людина, яка бажає здійснити доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, має подати до органів Пенсійного фонду України заяву, згідно з Додатком 28 до Інструкції 21-1 із зазначенням необхідного періоду.
Спеціаліст Пенсійного фонду України складає повідомлення-розрахунок, в якому зазначається розрахована сума доплати. Застрахована особа має здійснити відповідну доплату протягом 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.
Після здійснення доплати людина формує і подає до органів Пенсійного фонду України сама за себе відомості про суми доплат згідно з Додатком 30 до Інструкції 21-1, в яких зазначає місяць та рік, за який проведено нарахування, суму, з якої сплачено внесок та суму доплати.