Чкаловська громада

Запорізька область, Мелітопольський район

Дії населення, при аварії на АЕС в умовах бойових дій

Дії населення, при  аварії на АЕС в умовах бойових дій

Що робити, якщо стало відомо про аварію на атомній станції. Яким має бути алгоритм дій у разі загрози викиду радіоактивних продуктів.

Також мати базове уявлення про свої дії під час можливої ядерної небезпеки потрібно кожному українцю.
Для початку необхідно розібратися, що таке радіаційна аварія.
  Це викид в навколишнє середовище радіоактивних продуктів і вихід іонізуючого випромінювання внаслідок збою в роботі ядерно-енергетичної установки. Аварія може супроводжуватися вибухами і пожежами.
Чим небезпечний для людини радіаційний вплив.
Під час радіаційного впливу тією чи іншою мірою під удар підпадають практично всі життєво - важливі органи і системи організму людини – від кровотворення, нервової системи до шлунково-кишкового тракту. На тлі іонізуючого випромінювання в рази підвищується ризик розвитку променевої хвороби.
Алгоритм дій під час повідомлення про радіаційну аварію:
•   знайти будь-яке укриття: підвал або будівлю, оскільки радіація осідає на стінах будівель, краще триматися від них подалі;
•   взяти з собою в укриття своїх домашніх тварин;
•   якомога ретельніше заблокувати всі вікна і двері;
•   запастися водою на кілька днів в закритих ємностях, продукти ретельно загорнути і заховати в шафу або в холодильник;
•   заздалегідь приготувати маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання;
•   уважно стежити за повідомленнями офіційних представників влади або ДСНС.
Алгоритм дій, якщо потрібно вийти з укриття:
•  виходити тільки в разі крайньої необхідності і тільки в респіраторі, плащі, гумових чоботях і рукавичках;
•  на вулиці не знімати верхній одяг;
•  після повернення верхній одяг, на якому осіло до 90% радіоактивного пилу, потрібно відразу зняти, скласти в пластиковий пакет і герметично зав’язати;
•  вмитися, а ще краще прийняти душ, добре промити волосся, в крайньому випадку ретельно обтертися вологими серветками, як безпечно харчуватися і пити воду;
•  вода для пиття повинна бути тільки з перевірених джерел, краще не користуватися водопровідною водою, поки не надійде відповідне повідомлення від рятувальників;
•  пам’ятайте, що кип’ятіння не позбавляє воду від радіоактивних речовин, тому краще пити бутильовану воду з холодильника;
•  вода в унітазі або водонагрівачі не буде містити радіоактивних речовин;
•  навіть якщо водопровідна вода забруднена, її все одно можна використовувати для прийняття душу і миття посуду: радіоактивні речовини будуть розбавлятися до дуже низького рівня;
•  їжа вважається безпечною, якщо вона зберігається в герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо), а також в холодильнику або морозильній камері.
Профілактика йодом
Після отримання відповідних рекомендацій варто провести йодну профілактику:

-  протягом семи днів по одній таблетці (0,125 г) Йодиду калію, для дітей до двох років – частина таблетки (0,04 г).
За відсутності йодистого калію використовуйте розчин 5% йоду: три-п’ять крапель на склянку води, дітям до двох років – одна-дві краплі.

 

Що робити, якщо ядерний вибух застав у приміщенні
Для початку потрібно переконатися, що повітря не потрапляє до приміщення – закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер.           

І навіть з урахуванням виконання цих умов, краще перебувати у кімнаті без вікон.
Залишайтеся в укритті, доки органи влади не надасть інші інструкції: не вимикайте радіо або інший засіб зв'язку, щоб не пропустити повідомлення.
Не використовуйте водопровідну воду, доки не буде сповіщення про те, що вона безпечна. Не їжте і не торкайтеся нічого, що могло б отримати радіоактивне забруднення.
Своїх хатніх тварин потрібно також тримати в укритті.

 

Що робити, якщо ядерний вибух застав у дорозі
У жодному разі не можна дивитися у бік спалаху в небі. Це світлове випромінювання триває кілька секунд, але настільки інтенсивне, що може спричинити опіки відкритих ділянок тіла та тимчасове засліплення.

Якщо ядерний вибух застав вас у дорозі, потрібно зупинити транспортний засіб на безпечній ділянці та перекрити попадання повітря всередину нього.

Вуха необхідно закрити навушниками, рот і ніс – маскою або тканиною, дихати потрібно тільки через них до потрапляння в укриття.

Також потрібно прийняти захисну позу – прикрити голову руками та опустити лікті на коліна.

Після вибуху буквально протягом кількох хвилин потрібно знайти, де сховатися – укриття, підвал, бетонні будівлі з мінімальною кількістю вікон та дверей.

Що робити, якщо ядерний вибух застав на вулиці

Перше правило – не дивитись на спалах. Потрібно відразу знайти поглиблення, в якому можна сховатися від уламків та ударної хвилі.

Усі відкриті ділянки тіла потрібно прикрити, закрити обличчя маскою, шарфом або хусткою, надіти навушники чи окуляри.

Необхідно лягти на землю обличчям донизу, ногами у бік вибуху, руки покласти під себе. Після вибуху потрібно якнайшвидше знайти собі укриття.

Алгоритм дій в укритті після ядерного вибуху

Перш ніж зайти в укриття, потрібно обережно зняти верхній шар одягу (на ньому залишається велика кількість радіоактивного пилу) або повністю переодягнутися.

Одяг потрібно помістити у герметичний контейнер чи пластиковий пакет та зберігати подалі від людей та тварин.                                                           

Після потрапляння в укриття при можливості потрібно прийняти душ з милом і вимити голову шампунем – якщо проточна вода безпечна. 

Якщо ні, потрібно ретельно вимити руки, обличчя та всі відкриті ділянки тіла бутильованою водою або обтертися вологими серветками чи вологою тканиною.

В укритті потрібно закрити всі вікна, двері, вентиляційні отвори. По можливості тримати дистанцію з іншими людьми, не торкатися їх.

Крім того, не можна їсти нічого, що могло отримати радіоактивне забруднення. 

У разі ядерного вибуху можна використовувати: будь-які продукти у вигляді консервів, пляшок, банок, коробок; продукти з холодильника та морозильної камери. 

Перед тим, як відкрити банки, пляшки тощо всю їхню поверхню потрібно протирати вологою серветкою, як і кухонне начиння.

В укритті потрібно весь час тримати увімкненим радіо, щоб не пропустити інструкції влади.                                                                                            

ПАМ'ЯТАЙТЕ! ВІД  ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ'Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора