Роз’яснення Державної регуляторної служби України щодо підготовки проектів рішень органів місцевого самоврядування з питань оренди комунального майна

Дата: 04.04.2021 14:21

Відповідно до частини п’ятої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об’єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду,  визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об’єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Закон України «Про оренду державного та комунального майна»    (далі – Закон про оренду), що введений в дію з 1 лютого 2020 року встановив новий механізм передачі комунального майна в оренду та визначив низку регіональних правових актів, які можуть бути прийняті  органами місцевого самоврядування з метою реалізації вимог цього Закону.

Так, органи місцевого самоврядування додатково можуть визначати своїми рішеннями особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені Законом про оренду з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду  державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» (далі – Порядок передачі майна в оренду).

Також, органами місцевого самоврядування, відповідно до Закону про оренду  можуть затверджуватися:

– примірний договір оренди комунального майна;

– Порядок розподілу орендної плати;

– Методика розрахунку орендної плати за комунальне майно;

– Порядок виконання контрольних функцій у сфері оренди комунального майна;

– Порядок прийняття рішень про надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень комунального майна.

При цьому, якщо представницькими органами місцевого самоврядування не затверджені примірний договір оренди комунального майна, Методика розрахунку орендної плати за комунальне майно, Порядок виконання контрольних функцій у сфері оренди комунального майна, Порядок прийняття рішень про надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень комунального майна,  застосовуються відповідні нормативно-правові акти, затверджені Кабінетом Міністрів України щодо державного майна.

Проекти рішень органів місцевого самоврядування, що передбачають затвердження примірного договору оренди комунального майна, Порядку розподілу орендної плати за умови повної відповідності їх положень вимогам Закону про оренду та Порядку передачі майна в оренду, та які не містимуть будь-яких інших норм регуляторного характеру, такі проекти можуть не мати ознак регуляторного акта.

Разом з тим, визначення регуляторності того чи іншого документа можливе лише після здійснення його всебічного аналізу на предмет встановлення, визначення, змінення чи скасування ним норм права, виявлення сфери застосування; визначення спрямування документа або окремих його положень на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання.