Чкаловська громада

Запорізька область, Мелітопольський район

Державна податкова служба інформує

Дата: 11.03.2021 07:57
Кількість переглядів: 373

Фото без опису

Детінізація економіки та розвиток запорізького бізнесу:

Робоча зустріч з представниками громадськості й депутатського корпусу

 

Начальник Головного управління ДПС у Запорізькій області Роман Афонов провів робочу зустріч з депутаткою Запорізької обласної ради Іриною Лєх та головою громадської організації "Бізнес-Союз "Порада" Оленою Єрьоменко. Предметом обговорення стали різні аспекти детінізації запорізької економіки та обставини, що можуть ускладнювати розвиток підприємництва регіону.

Одне з питань стосувалося дискусійних моментів у сфері контролю за обігом підакцизної продукції. Як повідомив Роман Афонов, з початку року у регіоні 2885 суб'єктів підприємництва отримали 7974 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Від ліцензування до місцевих бюджетів надійшло 2 мільйони 637 тисяч гривень, а від продажу підакцизних товарів – 27 мільйонів гривень акцизного податку.

Для протидії незаконному обігу алкогольної і тютюнової продукції та забезпечення бюджетних надходжень фахівці податкової служби області проводять у Запоріжжі інвентаризацію торгівельних об'єктів. Податківці у складі робочих груп здійснюють обстеження торгових точок, власники яких мають ризики нелегальної реалізації. Лише за п'ятнадцять днів фахівці встановили, що із 399 об'єктів у 74 алкоголь і тютюн продавався без відповідних ліцензій.

Що стосується зберігання пального, то на даний час із 3328 сільгоспвиробників оформили відповідні ліцензії лише 1059. Тому податкова служба сприятиме аграріям у отриманні дозволів.

Також порушувалися питання адміністрування податку на додану вартість і реєстрації податкових накладних. Роман Афонов зазначив, що увага податківців, передусім, сконцентрована на виявленні ризиків заниження податкових зобов'язань та упередженні використання схемного податкового кредиту з ПДВ. Усього в регіоні станом на початок року платники направили 2352 повідомлення про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненим податковим накладним і розрахункам коригування. З цієї кількості зареєстровано 2065 документів, по 287 повідомленням відмовлено у реєстрації.

Під час зустрічі учасники обговорили інші проблемні аспекти, визначили спільні вектори взаємодії зі сприяння розвитку легальних виробників, протидії тіньовим процесам в економіці та підтримки діалогу між владою і бізнесом.

 

 

Податковий чат-бот досі не у вашому смартфоні?

 

Рекомендуємо оцінити новий рівень сервісу для платників.

Адже InfoTAX швидко і зручно надасть інформацію про:

- стан розрахунків з бюджетом,

- реєстраційні та облікові дані,

а також повідомить про результати обробки документів та нагадає про необхідність подання звітності та сплати податків.

Прямо зараз встановіть податкового помічника собі на смартфон в декілька кліків – наберіть у пошуку Viber або Telegram: InfoTAX.

 

Підписуйтесь на офіційну сторінку ДПС у Facebook: https://www.facebook.com/TaxUkraine/.

 

 

Громадянин продає легковий автомобіль: чи оподатковується дохід?

 

Дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року:

- одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;

- другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

- третього та наступних об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу, оподатковується за ставкою 18%.

Крім того, дохід від продажу протягом звітного (податкового) року другого та наступних продажів легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.  

Нагадаємо, що дохід від продажу легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) визначається:

- виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу,

- або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

При продажу легкових автомобілів (мотоциклів, мопедів) договори купівлі-продажу посвідчуються нотаріусом за наявності документа про сплату до бюджету продавцем податку, обчисленого виходячи із зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості таких транспортних засобів.

Якщо при продажу легкових автомобілів (мотоциклів, мопедів) проводиться їх оцінка відповідно до закону, нотаріус посвідчує відповідні договори за наявності документа про сплату до бюджету продавцем податку, обчисленого виходячи з такої оціночної вартості таких транспортних засобів, та документа про оцінку транспортних засобів.

 

 

Чи потрібно фізичній особі-підприємцю якимись документами доводити факт сплати роботодавцем ЄСВ за відповідні місяці?

 

З 01.01.2021 фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та  особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Така норма введена Законом України  від 13 травня 2020 року № 592-IX.

Відповідно до статті 20 Закону № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»податковим органам  з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески.

 Таким чином, ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не повинні повідомляти про факт сплати за них ЄСВ роботодавцем.

 

 

Декларування 2021

За навчання студента  у виші сплатив рідний дядько, чи можна подати декларацію на податкову знижку?

 

      Фізична особа має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного року, фактично здійснені ним протягом такого року витрати у вигляді коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (п.п.166.3.3 ст. 166 Податкового кодексу).  

     Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

      Отже, якщо за навчання студента сплатили особи, які не є членами його сім’ї першого ступеня споріднення, зокрема, рідний дядько, вони не мають права на податкову знижку щодо таких сум.

 

Реєстрація платником ПДВ суб’єкта господарювання-платника єдиного податку 3-ї групи

 

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для 3-ї групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абз. другий п.п. 298.1.2 ст. 298 Податкового кодексу).

У разі добровільної зміни ставки єдиного податку в розмірі 5% заява щодо зміни ставки єдиного податку подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка (3%) та реєстрація такого платника єдиного податку платником ПДВ (п.п. 4 б) п. 293.8 ст. 293 ПКУ).

У разі зміни ставки єдиного податку відповідно до п.п. "б" 4 пункту 293.8 ст. 293 ПКУ реєстраційна заява для реєстрації платником ПДВ подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість (п. 183.4 ст. 183 ПКУ).

Звертаємо увагу, що виключена норма (ст. 202 ПКУ), яка передбачала можливість вибору платником єдиного податку квартального звітного (податкового) періоду з ПДВ.

 

Отже, для всіх платників ПДВ (у тому числі і платників єдиного податку) звітним (податковим періодом) є один календарний місяць.

 

 

Перехід платників єдиного податку на загальну систему оподаткування у разі наявності податкового боргу

 

Платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, - у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом третім п. 59.1 ст. 59 ПКУ, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Податкова вимога не надсилається (не вручається) податковим органом платнику у якого виник податковий борг, якщо загальна сума податкового боргу не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 59.1 ст. 59 ПКУ).

Отже, сума податкового боргу, наявність якого на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів зобов’язує платника єдиного податку перейти на загальну систему оподаткування, має перевищувати 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -  1020грн. (60 х 17грн).

 

 

За який період вперше подається податкова звітність з ПДВ за новою формою?

 

Наказ Міністерства фінансів України від 02.12.2020 № 734 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» (далі – Наказ № 734), яким, зокрема, внесено зміни до форми податкової декларації з ПДВ та форми уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок набирає чинності 01.03.2021.

Відповідно до п. 46.6 ст. 46 Податкового кодексу України, якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності.

 До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

 Отже, подання податкової декларації з ПДВ за формою, яка враховує зміни, внесені Наказом № 734, вперше здійснюється за звітний період березень 2021 року, (граничний термін подання 20.04.2021).

  Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, зі змінами, внесеними Наказом № 734, подається починаючи з 01.04.2021.

 

 

Новації ПДВ. За якою ставкою з 1 березня оподатковуються операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції?

 

Законом України від 17 грудня 2020 року № 1115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» (далі – Закон № 1115), внесено зміни до Податкового кодексу України.

Зокрема, п. 193.1 ст. 193 ПКУ доповнено п.п. «г», відповідно до якого, застосовується ставка ПДВ у розмірі 14 відс. по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції, що класифікується за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД: 0102, 0103, 0104 10, 0401 (в частині молока незбираного), 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1204 00, 1205, 1206 00, 1207, 1212 91, крім операцій з ввезення на митну територію України товарів, визначених у п. 197.18 ст. 197 ПКУ.

Закон № 1115 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (опубліковано в газеті «Голос України» 24 лютого 2021 року № 35), та застосовується до податкових періодів, починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем опублікування Закону № 1115.

 

 

Як відображати у звітності фізичної особи-підприємця періоди, за які ЄСВ сплатив роботодавець за основним місцем роботи?

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність про нарахування ЄСВ в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника ЄСВ у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.

Враховуючи зазначене та норми частини шостої статті 4 Закону № 2464, такі платники у паперовому варіанті звітності проставляють прочерки за місяці, за які роботодавцем сплачено ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (в електронному варіанті звітності поля залишаються не заповненими).

 

З якої дати починається відлік строку давності для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної?

 

 Відповідно до Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, встановлених п. 201.10 ст. 201 ПКУ.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 120 прим. 1 ПКУ в залежності від кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.
     Згідно з п. 113.1 ст. 113 ПКУ граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов’язань, визначеним ст. 102 ПКУ.

Абзацом третім п. 102.1 ст. 102 ПКУ визначено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов’язаних з декларуванням податкових зобов’язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ст. 102 ПКУ, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.

Отже, відлік строку давності для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію або відсутність реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН починається з дня вчинення відповідного правопорушення.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора