Жерти комуністичного злочину

Дата: 18.05.2020 10:42

76 років тому у травні та червні 1944 року, напередодні запланованої Кремлем війни з Туреччиною за чорноморські протоки, з Криму були депортовані кримські татари, а за ними – болгари, вірмени. На півострові понад 90 відсотків топонімів мали кримськотатарське походження, збереглися безліч елементів архітектури і матеріальної культури. 14 грудня 1944 року було перейменовано 11 районів і районних центрів у Криму, що мали кримськотатарські назви. 21 серпня 1945 року перейменували ще понад 300 сіл і селищ. Кількість перейменованих вулиць, площ і скверів. На весь півострів залишилось тільки сім топонімів що мали татарські походження  Бахчисарай, Джанкой, Інкерман, Керч, Саки та Старий Крим.

У 1944 році визнали депортацію з Криму кримських татар геноцидом кримськотатарського народу. У першій половині 1960 роках у місцях заслання загинуло 42,2 відсотки кримських татар. Понад 20% виселених татар стали жертвами комуністичного злочину. Загалом із Криму було депортовано 194185 кримчан. Їх поділили на три категорії: загальні спецпоселенці, Московського вуличного тресту, недораховані. Після цього росіяни залишилися в абсолютній більшості на півострові.

В Україні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відзначається 18 травня.

Бібіліотекар Калинівської сільської бібліотеки

Сахно В.В.