Фізична особа продає власну сільськогосподарську продукцію. Умови, за яких дохід не оподатковується

Дата: 30.06.2019 16:10

До загального місячного (річного) оподатковуваного податком на доходифізичних осіб доходу не включаються доходи, отримані від продажу власноїсільськогосподарської продукції, що, зокрема, вирощена, зібрана, виготовлена,вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою наземельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексомУкраїни для ведення, зокрема:

- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку,господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуальногодачного будівництва. Якщо власник сільськогосподарської продукції має щеземельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовуєїх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажусільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного(річного) оподатковуваного доходу;

- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї),виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари.Розмір земельних ділянок, а також розмір виділених в натурі (на місцевості)земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду,обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажусільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню податком на доходифізичних осіб на загальних підставах за ставкою 18% та  військовим збором за ставкою 1,5%.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва)іі власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у ньогоземельних ділянок.

Порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок заформою № 3-ДФ затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від17.01.2014 № 32.

Тобто, підставою для не включення до загального місячного (річного)оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власноїсільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана,виготовлена, оброблена та/або перероблена такою фізичною особою на земельнихділянках, є наявність у такої фізичної особи довідки за формою № 3-ДФ.

Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об’єднанихтериторіальних громад за місцем податкової адреси (місцем проживання) платникаподатку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмовоїзаяви про видачу такої довідки.

Оригінал довідки за формою № 3-ДФ зберігається у власникасільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з датизакінчення дії такої довідки.

Якщо при продажу фізичною особою власної сільськогосподарської продукції(крім продукції тваринництва) зазначені умови не виконуються, то сума доходу, отриманоговід такого продажу, включається до загального місячного (річного)оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується на загальнихпідставах (податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим зборомза ставкою 1,5%)

Такий платник зобов’язаний включити суму таких доходів до загальногорічного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновийстан і доходи (за формою, визначеною наказом МФУ від 02.10.2015 № 859 (уредакції від 06.06.2017 № 556) за наслідками звітного податкового року, а такожсплатити податок з таких доходів.

Зазначена норма передбачена  п.п.165.1.24  ст. 165 Податкового кодексу.