За яких умов громадяни зобов’язаніподати декларацію у разі отримання спадщини
З початку 2019 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів,одержаних протягом 2018 року.
Громадяни, які подають податкові декларації про майновий стан і доходирозподіляються на дві категорії:
- особи, які зобов’язані подати річну декларацію,
- особи, які мають право подати декларацію.
Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємцята резидентського статусу.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осібоподатковуються:
- об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'їспадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
- вартість власності у вигляді об’єктів рухомого танерухомого майна, готівки або коштів, щоуспадковуються особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти абодитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності у виглядіоб’єктів рухомого та нерухомого майна, що успадковуються дитиною-інвалідом;
- грошові заощадження, поміщені до 02.01.92р. в установиОщадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на територіїУкраїни, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільовоїбезпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшноїпозики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадногобанку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установиОщадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років,погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.
За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єктаспадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавцяпершого та другого ступенів споріднення.
Ставка 18% застосовується для будь-якого об’єктаспадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, табудь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом відспадкодавця-резидента.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти,майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню,зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців, які отримали успадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходифізичних осіб,
Обов’язок платника податку щодо подання податковоїдекларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такийплатник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, якіоподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податоквідповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
Отже, фізичні особи, що одержали дохід у вигляді спадщини(подарунку), який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язанівключати вартість такої спадщини (подарунку) до складу загального річногооподатковуваного доходу.
Такі фізичні особи можуть не подавати річну податковудекларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підставдля подання декларації.
Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковуєтьсяза ставками 5% та 18%, зобов'язані включити суму таких доходів до загальногорічного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідкамизвітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб тавійськовий збір з таких доходів.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подаєтьсяза формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.2015 N 859 (у редакції від 06.06.2017 N 556) до 1 травня 2018 року.
Зазначена норма передбачена п.п. 164.2.10 ст. 164; п.174.2, п. 174.3 ст. 174, п. 179.2 ст.179 Податкового кодексу.