Чкаловська громада

Запорізька область, Мелітопольський район

Всесвітній день вишиванки

Дата: 18.05.2018 14:31
Кількість переглядів: 841

Фото без опису

Всесвітній день виш?ванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня.

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.

За повір'ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.

У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

17 травня у селі Чкалове відбувся парад вишиванок у якому прийняли участь мешканці села від мала до велика: вихованці дитячого садка «Вербиченька», учні та колектив Чкаловської ЗОШ, учасники АТО, колектив сільської ради, настоятель Менчикурівського храму отець Мар'ян, представники трудових колективів, які пройшлися святковою ходою вулицями села демонструючи одягнені вишиванки.

Біля будинку культури відбувся невеличкий концерт, усіх присутніх привітав заступник сільського голови Овечкін Юрій Аркадійович. Молебень за Україну відслужив настоятель Менчикурівського храму отець Мар'ян.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора